ÇELİK KAPI KONUSUNDA ÇOK ÖNEMLİ DETAYLARcelik-kapi-2

Çelik kapı konusunda uzman ve otorite olan şirketimiz, 1995 yılında MULTLOCK ürünlerinin ithalatı ve dağıtımı amacıyla kurulmuş olup 2006 yılına kadar MULTLOCK markalı kilitlerin ve MULTLOCK markalı çelik kapılarının Türkiye deki ithalat , dağıtım ve montajlarını başarı ile yapmıştır. Başarılı bu çalışmaları sonucu MULTLOCK kilit firmasının hissedarı olan İsveç Finlandiya Grubu ASSA ABLOY Türkiye ki MULTLOCK kilitle ilgili faaliyetimizi devralmak istemiş ve 2006 yılında şirketimiz MULTLOCK kilitlerle ilgili faaliyetini durdurarak, bu yıldan beri sadece çelik kapı ile ilgili faaliyetlerini aynı hız ve ciddiyetle devam ettirmektedir. Çelik Kapı son 20 yıldır ülkemizin gelişen sektörlerinden biri haline gelmiş , inşaat sektöründe yaşanan patlamayla birlikte çelik kapı imalatı da , gerek iç piyasa gerek ihracata yönelik olarak çok hızlı artmıştır. Bunun neticesi olarak çelik kapı işinizin uzmanı olmadığı halde metal den imal ettikleri kapıları çok estetik ahşapla kaplayarak tüketicileri cezbedebilmektedirler. Bu noktada çelik kapı alırken , kötü niyetlilerin kapıları açarken en çok hangi yöntemleri kullandıkları konusunda bilgilendirmek ve çelik kapı alırken en çok nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda önemli detaylardan söz etmek arzusundayız.

ÇELİK KAPI GÖBEĞİNİ KIRMAK ve MAYMUNCUKLA AÇMAK

Kötü niyetlilerin çelik kapıları açmakta en çok kullandığı yöntemlerin başında kapı göbeğini kırmak ya da maymuncuk marifetiyle açmak gelmektedir. Bir çelik kapının en zayıf notalarından birisi anahtarı sokarak kilidi aktive ettiğiniz barel ya da silindir diye de adlandırılan göbektir. Kapı göbeğinin ısıl işlemle sertleştirilmiş gerçek bir göbek muhafazası ile korunma altına alınmış olması gerekir. Aksi takdirde kötü niyetli bir kerpetenle göbeğin kapı yüzeyinden taşan kısmını tutup sağa sola hareket ettirip metali yorarak göbeği kırmakta ve kapıyı hiç gürültü çıkartmadan çok kısa bir sürede açabilmektedirler. Diğer bir yöntem maymuncuk kullanarak çilingir marifetiyle göbeği açmaktır. Her iki durumda da hiç gürültü çıkmamakta ve açma işlemi 2-3 dakikayı geçmemektedir. Bu konuda en tarafsız bilgiyi anahtarcınızdan ya da anahtarını kaybettiği için çilingir çağırıp kapısını açtırmak zorunda kalan tanıdıklarınızdan edinebilirsiniz. Size söyleyecekleri “Bir anahtarcı çağırdım ve çelik kapımı hiç gürültü çıkartmadan 2 dakika içerisinde beni hayret ve dehşete düşürecek bir şekilde açtı” olacaktır. Bunu denemenin maliyeti çok da düşüktür. Bir anahtarcıyı çağırırsınız 10-15 TL ye gösterdiğiniz kapıyı açacaklardır, o bölgenin esnafı olmayan bir anahtarcı söz konusu ise o kapının size ait olup olmadığını belgelemenizi bile muhtemelen istemeyecektir.

ÇELİK KAPIKLAR İÇİN GÜÇLÜ BAREL MUHAFAZALARI

Çelik kapılarımızda kullanılan göbek muhafazası 8 mm kalınlığında 2 adet cıvata rakiplerimizde kullanılanların aksine içerideki kilit mekanizmasının üstüne –arada hiç boşluk kalmayacak şekilde- oturmakta ve bu muhafazayı çelik kapıdan sökmek gürültü çıkartmadan ve uzun süre uğraşmadan mümkün olmamaktadır. Ülkemizde hem barel hem de barel muhafazası kırıcı aparatları serbestçe satılmakta olup burada bahsettiğimiz barel muhafazası hayati derecede önem taşımaktadır. Her çelik kapıda barel muhafazası mevcut olmakla birlikte rakiplerimizde kullanılanların hemen hemen hiç birisi 8 mm civatalar la sabitlenmemekte ve muhafaza çelik kapı kilidinin üstüne arada hiç mesafe kalmayacak şekilde oturmamaktadır.

ÇELİK KAPO KASALARININ İÇİNİN DOLDURULMASI ve KANCALI MİLLER

celik-kapiÇelik kapının güvenliğini arttırıcı diğer önemli bir nokta da çelik kapının kasasını içerisinin dolu olup olmadığıdır. Kötü niyetliler yanlarında getirdikleri kriko mekanizması ile kasayı iki taraftan duvara doğru güçlü bir şekilde itebilmekte ve çelik kapının millerini kasanın üzerindeki deliklerden çıkartabilmektedirler. Bu durumda da kapı çok kısa zamanda ve gürültüsüz bir şekilde açılabilmektedir. Çelik kapılarımızda bu yöntemin boşa çıkartılabilmesi için iki önlem alınmış durumdadır. İlki kasalarımızın içinin hiçbir şekilde boş bırakılmadığı ve montaj alanı ve şartlarına göre kasanın içi ya beton, ya metal ya da ahşapla tamamen doldurulup bu zafiyet giderilmektedir. Bu konuda çelik kapılarımızda alınmış olan etkili diğer bir önlem de millerini bir kısmının ön tarafta hareketli ya arka tarafta sabit olarak tasarlanmış kanca tip olmaları ve kasadaki deliklere bir kez girdiklerinde kasa kriko sistemi le duvara doğru itilse bile kasadaki delikler yırtılmadan kancalı miller delikten çıkartılamamaktadır. Bu da gürültü çıkarma ve zaman harcama mecburiyeti yani caydırıcılık anlamına gelir.

ÇELİK KAPILARDA ANAHTAR ÇOĞALTMA ANAHTARLARIN İZİNSİZ KOPYALANMAMASI

Çelik kapılarımızda kullanılan barellerin anahtarları sizin izniniz olmadan çoğaltılamazlar. Günlük hayatımızda hepimiz anahtarlarımızı zaman zaman başkalarına vermekte ve bir süre sonra da geri almaktayız. Ama çok azımız verdiğimiz kişinin bu anahtarların bir kopyasını çıkartıp çıkartmadığı endişesini taşırız. Halbuki eğer söz konusu olan kişi kötü niyetli ise köşedeki bir anahtarcı da anahtarımızın istediği sayıda kopyasını çıkartabilir ve biz kapımızı nasıl açarsak o da aynı şekilde açabilir. Çelik kapılarımızda kullanılan LOCXIS teknolojik barellerin ham anahtarları, bunların üzerindeki hassas hareketli parçalar sayesinde , taklit edilememekte, ve anahtar çoğaltma işlemleri sadece şirketimiz tarafında akredite olmuş ve anahtar çoğaltma makinası ve LOCXIS ham anahtarlarını edinme hakkını elde etmiş anahtar çoğaltma merkezlerimiz tarafından yapılmaktadır. Her çelik kapı ile birlikte müşterimize kendi çelik kapısının üzerindeki barel in anahtarlarının şifrelerinin yazılı olduğu bir kart verilmektedir. Müşterilerimiz bu kartın arkasını imzalayarak şahsileştirirler ve anahtar çoğaltma işlemi sırasında bu kartı ibraz eder ve aynı imzayı atarlar. Anahtar çoğaltma merkezlerimiz ancak bu durumda o kart üzerinde yazılı olan şifrede anahtar çoğaltıp vermeye yetkilidirler. Bu sistemin sağlıklı bir şekilde yürümesi için şirket yetkililerimiz zaman zaman anahtar çoğaltma merkezlerimizi teftiş ederek verilmiş olan anahtarların müşteri imzalarıyla belgelenmesini isterler, ibra olmayan anahtar çoğaltma merkezimiz bu hakkını ve anahtar makinası sahipliğini kaybettiği gibi şirketimizden ham anahtar almak yetkisine de artık sahip olamaz. Anahtar kartına sahip gerçek bir çelik kapı müşterimiz aynı imzayı attığı takdirde tüm anahtarlarını kaybetmiş olsa dahi yeni anahtar yaptırabilir, ve kullandığımız ileri teknoloji sayesinde mevcut çelik kapısının barelinin şifresini değiştirtip yeni anahtar sahibi olmak isteyebilir. Bu durumda eski anahtarı kötü niyetlilerce bulunsa dahi o anahtarlar çelik kapıyı açmayacaktır.

ÇELİK KAPI DA PASLANMAYA KARŞI DAYANIKLILIKcelik-kapi-1

Çelik kapılarımızın tüm metal aksamı galvanize kaplı çelikten mamül olup yıllar geçse bile , kapınız içten içe çürümemekte ve ilk günkü dayanıklılığını muhafaza edebilmektedir.

ÇELİK KAPINIZIN MONTAJININ AYNI GÜN İÇERİSİNDE YAPILMA OLASILIĞI

RANA, her ölçüde kapıyı stokta hazır bulundurma gayreti içerisindedir. Özellikle hırsızlık sonucu kapısı açık kalan müşterilere öncelik tanıyıp sorunlarını aynı gün gidermeye çalışır. Bu durumlarda RANA ekibi gelip önce kapının metal aksamının montajını yaparak acil güvenlik sorununun ortadan kaldırır ileride yeni kapınızın model ve rengine karar verdiğinizde tekrar gelip mevcut kapının çelik gövdesinin ahşap kaplama işlemini tamamlar.

ÇELİK KAPI KONUSUNDA RANA nın ÖNEMLİ UYARISI

Yukarıda anlatıdan tüm özellikler çelik kapılarımızda standart olarak mevcut olmalarına rağmen şu nokta hiçbir zaman akıldan çıkartılmaması gerektiğini vurgulamak istiyoruz: Açılmayan kilit ve açılmayan çelik kapı bugüne kadar yapılamamış ve muhtemelen bugünden sonra da yapılmayacaktır. Hiçbir kötü niyetli kapı ahşap diye eline baltayı alarak kapı açmaya yeltenmez. Onlar hep az uğraşacakları ve gürültü çıkarmayacaklarını bildikleri kapılara yönelmektedir. Çelik kapı konusunda karar verirken açılmayan kapı aramanın yerine kötü niyetliyi açma girişimi sırasında uğraştıracak, çok gürültü çıkartıp zaman harcamasını sağlayacak, caydırıcılık gücü yüksek kapılara, estetik yerine güvenliği ön planda tutan güvenlik kapılarına yönelmenizi ve her türlü genel tedbiri almanızı öneririz. Yüksek güvenli çelik kapı emniyet kemeri ya da kasko sigortası gibidir. Her gün gerekmeyebilir ama gerektiği anda orada olmalıdır.

celik-kapi-3

Rana Kilit & Çelik Kapı Referansları

  • All
  • Rezidanslar
  • Oteller
  • Kurumsal
  • Default
  • Title
  • Date

Çelik Kapı & Yangın Kapısı

Haber Listemize Kayıt Olun.

Haber Listemize Kayıt Olun. En Yeni Haberlerden Yeni Kampanya ve Fırsatlardan, Herkesten Önce Haberdar Olun.

Bize Hemen Yazın