YANGIN KAPISI

Yangın Kapısı Konusunda da Uzman Şirketimiz 1995 yılında MULTLOCK ürünlerinin ithalatı ve dağıtımı amacıyla kurulmuş olup 2006 yılına kadar MULTLOCK markalı kilitlerin ve MULTLOCK markalı çelik kapılarının Türkiye deki ithalat , dağıtım ve montajlarını başarı ile yapmıştır. Başarılı bu çalışmaları sonucu MULTLOCK kilit firmasının hissedarı olan İsveç Finlandiya Grubu ASSA ABLOY Türkiye ki MULTLOCK kilitle ilgili faaliyetimizi devralmak istemiş ve 2006 yılında şirketimiz MULTLOCK kilitlerle ilgili faaliyetini durdurarak, bu yıldan beri sadece çelik kapı ile ilgili faaliyetlerini aynı hız ve ciddiyetle devam ettirmektedir. Şirketimizin ürün gamında yer alan başlıca gruplardan biri de farklı modelleri Yangın Kapısı önemli ürün gruplarımızın başını çekmektedir.

yangin kapisi 4

Yangın Kapısı ve Sertifikasyon

Yangın Kapısı tanım olarak yangına dayanımlı ürünlerin imal edilmesi ve uygulanma alanları tespiti belirgin mevzuatlar çerçevesinde yapılmaktadır. Ülkemizde Binaların Yangından Korunması ile ilgili mevzuat 27.11.2007 tarihi ile güncellenmiştir. Ve Yangın Kapıları üretimi ve satışı konusunda önemli standartlar getirmiştir. Yangın Kapıları konusundaki, Güncel mevzuata göre, Ülkemiz gümrük birliği anlaşması çerçevesinde EN ( European Norm) Avrupa Normlarına uygun ürün kullanımını öngörmektedir. Yangın Kapılarının tabii bulunduğu norm EN 1634 normudur. Bu norm kapıya yapılması gereken test metodunu ifade eder. Akredite laboratuvarlar bu test metoduna uygun olarak imalatçı firmanın talep etmiş olduğu dayanım süresine göre ürünleri test edip testin raporunu yayınlarlar. Test raporu ürünün test edildiği süre içerisinde dakika, dakika ürünün vermiş olduğu reaksiyonları içeren teknik bir dökümandır. Bu testin sonucunca ürünün başarılı sayılabilmesi için testin sonucunu sembolize eden E ( Entegrity) Bütünlük ve I ( Insulation ) Yaılıtım kriterlerinin en az teste konu süre kadar dayanımlı olması gerekir. Testin başarılı olması durumunda yayınlanacak test sertifikasında Test sonucu olarak EI ve dayanım süresi yazacaktır ( EI 30 , EI 60 , EI 90 , EI 120 gibi)

yangin kapisi 1

Yangın Kapısı Kullanım Alanları

Yangın kapılarının ana işlevi ‘’insan bulunan bir alanı yangından uzak tutup mümkün olan en steril şekilde bina dışına kaçırmaktır’’ Geçmiş dönemlerin inşaat yapıları geniş alanları kaplayan yatay yapılarken , yeni yapılan toplu yaşam alanlarının birçoğu dikey yapılardır. Yangına dayanım bu tip binaların güvenlik ve emniyet tedbirlerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Konut Projeleri , Hoteller , Alışveriş Merkezleri , Hastaneler, Okullar gibi toplu yaşam alanlarının olası bir yangın durumunda aksiyon planı ve binaya ilişkin bir yangın senaryosu mutlaka bulunmalıdır. Binanın mimarı yapısı ve eş zamanlı aynı alanda bulunacak insan sayısı olası yangın alanlarının dayanım süresi tespiti için önemlidir. Bu tespit proje onay aşamasında iken mevzuat çerçevesinde yangın danışmanları tarafından verilmektedir.

yangin kapisi 2

Yangın Kapılarında Ürün Alternatifleri

Yangında dayanımlı ürün denildiğinde ilk akla metal bir kapı ve üzerinden panik barlı ( bas kol ) bir kapı gelmektedir. Mimari beklentiler ve gelişen imalat yöntemleri sayesinde yangın kapılarını artık ‘’ soğuk bir metal kapı ‘’ olmaktan çıkarmıştır. (Ahşap - Metal Yangın Kapısı ) Ahşap Kapılı Metal Yangına Dayanımlı Kapılar (Ahşap Yangın Kapısı ) Ahşaptan Mamul Yangına Dayanımlı Kapılar ( Serigrafi Yangın Kapısı ) Serigrafi baskılı Yangına Dayanımlı Kapılar Transfer baskılı Yangında Dayanımlı Kapılar , gibi uygulamalar sayesinde yangın kapıları sadece fonksiyonel ürünler olmakla kalmayıp , bulundukları mekana estetik de katmaktadır.

Yangın Kapısı Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yangın kapısı alırken başlıca dikkat edilmesi gereken unsurlar Kullanıma alanına göre doğru ürün tespiti Optimum ürün ölçü tespiti Test dayanım sertifikası onayı Montaj metodu onayıdır. Bu kriterleri takip ederek kullanım alanına uygun olan ürünü henüz proje imalat aşamasında iken tespit etmek gerekir. Optimum ürün ölçü tespiti ; talep edilen ölçü ve dayanım süresine uygun ürün mevcudiyetini tespit açısından önemlidir. Test dayanım sertifikası kontrolü yetkili merciler tarafından yapılmalı , kapının her iki yüzeyinin de test edildiğinden , bütünlük ve dayanım krirterlerinin tam olarak sağlandığından , imalata konu ölçü de ürün imal edilebileceğinin mümkünlüğü özellike kontrol edilmelidir Ürünler testte monte edildiği veya ikame olarak kabul edilen bir yöntemle monte edilmelidir. Tüm bu teknik bilgilerin yanı sıra firmanın geriye dönük gerçekleştirdiği projeler , tedarikçi firma güvenilirliği, ürün tedarik süreleri ve doğru fiyat tespiti de ürün alırken dikkat edilmesi gereken başlıca hususlardır. Rana olarak , sektöründe 20 yılı aşkın süredir tecrübemizle , güncel mevzuatlar uygun müşteri odaklı çözümleri üreten yapımızla hizmet anlayışımız sürdürmekte olup , değerli müşterilerimizin çözüm ortağı olmaktan onur duyduğumuz ifade ederiz. 

yangin kapisi 5

 

Yangın Kapısı

 

 

Rana Kilit & Çelik Kapı Referansları

  • All
  • Rezidanslar
  • Oteller
  • Kurumsal
  • Default
  • Title
  • Date

Çelik Kapı & Yangın Kapısı

Haber Listemize Kayıt Olun.

Haber Listemize Kayıt Olun. En Yeni Haberlerden Yeni Kampanya ve Fırsatlardan, Herkesten Önce Haberdar Olun.

Bize Hemen Yazın